Prishtinë: Funksionaret e shtetit kundër fesë në shkolla


Në një letër-peticion të përbashkët drejtuar kreut dhe deputetëve të Kuvendit, funksionare të shtetit dhe aktiviste të organizatës për të drejtat e grave shprehin kundërshtimin e tyre me ndryshimin e përfolur të Ligjit për arsimin parauniversitar, sipas të cilit do të lejohej përdorimi i simboleve fetare dhe futja e lëndës së fesë në programin mësimor të shkollave publike.

Gratë intelektuale dhe aktiviste, amendamentet e propozuara nga 27 deputetë të Kuvendit, për ndryshim të nenit 3, paragrafi 7 të Ligjit për arsimin parauniversitar, si dhe për shtimin e një paragrafi të ri në nenin 3 të këtij ligji, i shohin si të karakterit fetar si dhe si ndërhyrje të fesë në arsimin publik.

"Në bazë të informacionit të publikuar në media, jemi njoftuar se janë bërë dy propozim amendamente të mbështetura nga 27 deputetë të Kuvendit të Kosovës, për modifikimin e nenit 3, paragrafi 7 të Ligjit për Arsimin Parauniversitar, si dhe për shtimin e një paragrafi të ri në nenin 3 të këtij ligji.

Këto dy propozim-amendamente janë të karakterit fetar dhe synojnë legalizimin e përdorimit të shamijave në shkolla si dhe futjen e lëndës së Edukatës Fetare dhe Morale në planprogramet mësimore.

Duke u nisur nga fakti se Kosova është shtet laik i definuar me kushtetutë si dhe duke marrë parasysh se kombi shqiptar me tri religjione është mbajtur unik duke i dhënë rëndësi kombit para fesë, ne intelektualet dhe aktivistet për të drejtat e grave kërkojmë nga ju si përfaqësues të popullit që t`i mbroni me vendosmëri vlerat shtetërore dhe kombëtare duke votuar kundër amendamenteve të propozuara.

Për më tepër, ne konsiderojmë se legjislacioni në fuqi i Republikës se Kosovës garanton te gjitha liritë fetare sipas standardeve evropiane, prandaj nuk ka nevoje të ndryshohet.

Mbetemi të bindura se Kuvendi i Kosovës do të dal në mbrojtje të vlerave tona shtetërore, kombëtare e demokratike, ashtu siç i kemi mbrojtur edhe në sfida më të rënda."


Letra është nënshkruar nga 53 vetë, mes të cilave dhe zv/kryeministrja Edita Tahiri dhe ministrja e Integrimit, Vlora Çitaku.
Burimi27 gusht 2011


Komente

Cjapi Zi
Cjapi Zi 
28 gusht 2011, 17:55
Kjo do ishte fatkeqsia më e madhe që do i ndodhte kulturës dhe artit Shqiptar kto 2 shekuj. Duhen varur mu në mes të sheshit të Prishtinës, sy më sy me Gjergj Kastriotin ato qënie të pështira që ëndërrojnë nji Kosov Islame.
JENI DUKE PËSHTYRË MBI GJAKUN E GJYSHËRVE TUAJ, QË LUFTUAN ME BREZA ME RRADH KUNDËR KSAJ FEJE MAJMUNASH, THIRRINI MENJES OSE VDISNI, TRADHTAR MUTI!
ostrogot
ostrogot 
28 gusht 2011, 18:13
S'po e kërkojnë shqiptarët më Cjap janë lloj-lloj përzierjesh osmano-sllave. Si me të dalë këtej romi Vangjel Dule apo Spiro Ksera dhe me të kërku futjen e fesë në shkolla, e njëjta gjë dhe atje. Mund të flasin shqip po racialisht s'janë shqiptarë. Nga videot që pashë dje këta që kërkonin futjen e fesë si arabë të përzim me mongolë u dukshin. Se ça qeka një parti "Partia e Drejtësisë" komplet aziatikë, s'i dalloje dot i tipar dinarik.
231
231 
28 gusht 2011, 18:37
Ja ku i keni për ilustrim:

Citim:kalimtar/e
lazio ss 
28 gusht 2011, 18:51
Keta jane ata qe duan fene ne shkollat shqiptare?!! Ngrejini mer zgupthi nisini per ne Iran se paskan ngaterru kontinent!!! Ue me lal ma qitet buken prej hunesh, si mund te morin pjese keta ne Kuvend?!!!
evola
evola 
28 gusht 2011, 19:01
S'keni parë asgjë, dilni shikoni njëherë të njëjtin lajm nëpër gazeta si Telegrafi, Express, Zëri etj. ku komentuesit, me sa duket ndjekës të partisë sipër, i quajnë këto gra "lavire, prostituta" e lloj-lloj sharjesh...
kalimtar/e
iksperson 
28 gusht 2011, 19:32
keta magjupt e dun fene ne shkolla se nuk po i lejne me ardh me pizhama
kalimtar/e
birra tirona 
28 gusht 2011, 20:18
nqs dun te mbulohen lejini mer te mbulohen, kaq te shemtut sa jane mbulojini te gjithe femra e meshkuj, qe mos te perzihen me shqiptaret e mos na i shpifin shkollen. masnej oren e biologjise do e bojkotojn vete se osh haram, oren e astronomise haram, oren e gjeografise haram, oren e letersise haram, oren e muzikes haram, oren e historise haram - ne fun do e qujn gjithe shkollen haram e do ikin vete se qafirat arnaute po i shtijne ne gjynah
kalimtar/e
tani 
28 gusht 2011, 20:32
Nga po dalin gjithe keta jevgj qe i imponohen shqiptareve sidomos per ceshtje te arsimit kombetar se s'po e kuptoj? Si i lejon qeveria qe te hapin probleme te tilla qe s'jane fare problematike shqiptare? Dhe kujt i plasi trapi se duan keta te mesojne fe, le te mesojne derisa ta rrafshojne dhe ate pak tru qe kane, ia ka ndaluar njeri t'i cojne gje femijet e tyre ne shkolla fetare?
kalimtar/e
1888 
28 gusht 2011, 23:03
Ju lutem e ka njeri numrin e telefonit te ndonjerit nga "politikanet" e partise siper, se me eshte blloku banja.
Rojtar i Pyllit
Rojtar i Pyllit 
29 gusht 2011, 14:50
Këta zhulsa po krruhen shumë, është rasti t'i kujtojmë se nga cila hale kan ardhë në kët tokë vjedhazi dhe nuk mund të bëhen kurrë të parët këtu.
Për kta duhet veç konfiskim pasurie e pronash dhe nxjerrja jasht si të padëshiruar!

Jep koment

Aktualitet | Shkrime | Video | Thënie | Shpoti | Forum | Terminologji | Dijeni | Kontakt

 ateistet.org © 2007 - 2017 I
mbylle
Loading