Durrës: Dielli e ka më të madh se allahu...


durresi-ora-diellore.jpg OJQ-ja "Komuniteti Mysliman i Shqipërisë" në Durrësit pas mësimit të lajmit se një orë 70 metërshe diellore do të ngrihet në qytetin bregdetar është vënë në pozitë të vështirë, për sa i përket përmasave "hyjnore" të objektit.

Halli i madh që ka munduar islamikët kësaj radhe ka qenë se nëse ngrihet ora diellore me dy herë përmasat e minaresë së xhamisë, atëherë do të provohet se Dielli e ka më të madh se Allahu.

Për të qetësuar shpirtin e trazuar të tyre dhe këtë sfidë të re pagane të shqiptarëve ndaj zotit arab, Ilir Vokshi, kreu i islamikëve për Durrësin ka vendosur që altoparlanti arabishtfolës i minaresë të vendoset në majë të orës diellore.

"Do të kërkojmë me çdo kusht që të vendosim një altoparlant në majë të orës diellore. Do të ishim tejet të kënaqur, nëse nga ajo majë do të transmetonim direkt faljen e namazit, aq më tepër që Durrësi është një qytet me shumicë dërrmuese myslimane. Të paktën një falje në ditë duhet ta transmetojmë nga ora diellore", tha Vokshi.

Megjithatë nuk dihet ende se sa do t'i kënaqë kjo gjë besimtarët myslimanë, duke qenë se në qytet filluan tashmë të ndihen zërat e para që flasin për madhësinë e Diellit.

Një qytetar në sheshin kryesor të Durrësit, i cili nuk dëshiroi të identifikohet, pohoi se: "Nëse Dielli e ka më të madh se allahu, atëherë Dielli është zoti i vërtetë".

Disa mallkime arabisht u dëgjuan sakaq nga disa të pranishëm, të cilët e thirrën atë "qafir arnaut" dhe "vegël të shejtanit që vë në dyshim përmasat e allahut".
Burimi28 tetor 2008


Komente

krikëlli
krikëlli 
28 tetor 2008, 19:04
Problemet e myslove dalin dhe ktu: http://www.panorama.com.al/index.php?id=20721
kalimtar/e
egzon 
31 tetor 2008, 21:19
ju pershendes te nderuar ateist qe flisni pa argumente se shkenca dhe zbulimet shkencore e hedhin posht ateizmin. nëse jeni per debat urdheroni me shkruani ne e-mailin tem egzon_vip@hotmail.com
kurani libri qe nuk ka pësuar ndryshime
vampiro
vampiro 
31 tetor 2008, 21:24
egzono kalo këtu po deshe debat: http://ateistet.org/forum

ndoshta ta sqaron ndonjëri se pse fjalia "shkenca hedh poshtë ateizmin" është përçart...
demetra
demetra 
1 nëntor 2008, 18:45
Citim:
Thënë nga egzon

ju pershendes te nderuar, ateistë qe flisni pa argumente se shkenca dhe zbulimet shkencore e hedhin posht ateizmin

lol, hajde shkrepsa, cigare, mbushje, debat.
ostrogot
ostrogot 
2 nëntor 2008, 11:57
:ahaha:
postieri
postieri 
7 nëntor 2008, 11:53
Citim:
aq më tepër që Durrësi është një qytet me shumicë dërrmuese myslimane. Të paktën një falje në ditë duhet ta transmetojmë nga ora diellore", tha myftiu.


Myftiut i bëkan sytë tek a çift mes ditëve të sotme dhe kohës së "babë sulltanit".
kalimtar/e
damage brain 
20 mars 2009, 15:30
Hej si mundeni me komentu si sen till t'quajtun dielli e ka mat madh se allahu a? cka domethan kjo a!,hajt se do tju shoh tek sa digjeni ne ferr per keto gjere te mallkiem
vampiro
vampiro 
20 mars 2009, 16:02
ho më ik thuj allahut të mos ketë turp që e ka më të vogël se Dielli, se s'ia marrim për ters :lolo:
kalimtar/e
DarkGoroTh 
24 mars 2009, 17:31
Citim:
Thënë nga damage brain

Hej si mundeni me komentu si sen till t'quajtun dielli e ka mat madh se allahu a? cka domethan kjo a!,hajt se do tju shoh tek sa digjeni ne ferr per keto gjere te mallkiem


e ku eshte sipas teje ferri zotri?

Jep koment

Aktualitet | Shkrime | Video | Thënie | Shpoti | Forum | Terminologji | Dijeni | Kontakt

 ateistet.org © 2007 - 2017 I
mbylle
Loading