Anaksagora
Gjithçka ka shpjegim natyror. Hëna nuk është perëndi, por shkëmb i madh; dhe dielli një shkëmb i zjarrtë.
Lasgush Poradeci
Nuk ka Zeus, as nuk ka zot, Ferr, Lugat t'imagjinuar, po ka popull të paditur, popull q'ende s'është zgjuar.
Fakti se ndonjë besimtar është më i lumtur se një mendimtar, nuk do të thotë asgjë më shumë se fakti që ndonjë i dehur është më i lumtur se një njeri i kthjellët.
Aurel Plasari
Aurel Plasari

Mendime për historinë e feve si lëndë...


Në një shtet laik dhe, sidomos, të themeluar si laik, lënda e historisë së feve nuk ka se përse të mos ketë vendin e vet në programet arsimore. Në gjendjen e sotme problematike të kulturës shqiptare, specialistëve të arsimit nuk do t’u shkonte qëndrimi i aristokratëve francezë që mburreshin: “Ne kemi Voltaire-in, populli ka meshën…”. Kusht parësor i konceptimin dhe trajtimit në shkollë të një lënde të tillë do të ishte karakteri i saj shkencor, që do të thotë në këtë rast jofetar. Më shqip: një lëndë shkencore e pandikuar as nga mësimet e...
Veiz Bajo

Andekdota nga jeta e Hasan Tahsinit


Kur i vajti një herë për vizitë një miku në Ninat, me të hyrë në shtëpi ai e përshëndeti Hasan Tahsinin në gjuhën turke. Hasani nuk iu përgjigj fare. - Përse nuk më përfill e s’më përgjigjesh Hasan efendi – i tha miku. - Nuk është e vërtetë se nuk të përgjigjem, - ia ktheu Hasani. – Edhe heshtja është një përgjigje. * * * Në vitin 1873, për mendimet e tij përparimtare e për interepretimin shkencor materialist që u bënte fenomeneve të natyrës dhe formimit të gjithësisë, Hasan Tahsini u arrestua në akuzën se vinte në dyshim ekzistencën e...
Kahreman Ulqini

E drejta kanunore shqiptare përballë të...


Në këtë punim do të trajtojmë vendin e institucioneve fetare dhe atë të klerit në të drejtën kanunore shqiptare, karakterin laik, qëndresën e saj ndaj forcës së madhe e të përhershme të së drejtës kanonike e të sheriatit dhe, në anën tjetër, natyrën e ndisa ndikimeve, që vërehen nga shekulli XVII deri në fillim të shekullit XX në trevat ku vepronte Kanuni i Skënderbeut dhe ai i Lekë Dukagjinit. E drejta kanunore shqiptare si përfitim i një shoqërie të lirë malësore, në kundërshtim me të drejtën feudale, nuk u njihte një pozitë të veçantë,...
Mark Tirta
Mark Tirta

Raportet ndërbesimore dhe islamizimi në...


Që në ndeshjet e para të shqiptarëve me turqit osmanllinj filloi të ndihej rryma e një feje të re që, pas pak shekujsh, do të bëhej zotëruese në truallin shqiptar. Në fillim islamizimi filloi të kryhej në formë praktike. Për arsye të lidhjeve e të aleancave politike, disa nga feudalët shqiptarë e përqafuan islamin pa hezitim, ashtu sikurse dhe e braktisnin, kur t’ua donin rrethanat politike. Për të shpëtuar nga katastrofa e për të ruajtur disa privilegje, Gjon Kastrioti dhe të bijtë u kthyen në myslimanë. Vetë Gjon Kastrioti e quajti veten...
R. A.

Problemet tona shoqërore: Mbulesa e grues

Invazjoni i Shqipnis prej Turqve, midis fatkeqsive të tjera, na solli edhe ate të mbulesës së grues që adoptoi fen myslimane. Rrjedhimet e kësaj fatkeqsije duken përherë ma të...
Arion Hysenbegas

Botëkuptimi fetar i shqiptarit

Pellazgët, ilirët, pra, shqiptarët e hershëm ishin paganë. Ata adhuronin natyrën, forcat natyrore dhe mbi të gjitha Diellin e Tokën, lindësit dhe ushqyesit e jetës, “perëndi që...

SHBA: Kryhet terapia e parë gjenetike kundër...

0
e hënë, 25 prill 2016 Shkenca
Elizabeth Parrish, kreu ekzekutiv i kompanisë "Bioviva USA Inc." është tashmë njeriu u parë që ka kaluar me sukses terapinë gjenetike për anasjelljen e plakjes, duke arritur të zhbëjë rreth 20 vite nga shkurtimi normal...

Kinë: Rimodifikohet gjenetikisht embrioni i njeriut për...

Shkencëtarët në Kinë kanë raportuar modifikimin e dytë eksperimental gjenetik të embrioneve të njeriut të...

SHBA: Rritet truri i parë njerëzor në kushte laboratori

Një tru njeriu në formën e tij pothuajse i plotë është formuar për herë të parë në kushte laboratori në...

Austri: Astronautët përgatiten në alpe për misionin në Mars

Një akullnajë në Austri me ngjashmëri befasuese me planetin e Marsit po i ofron eksploruesve kushtet...

NASA: Vitamina B3 mund të ketë ardhur nga meteoritët

Rezultatet e eksperimenteve laboratorike me vitaminën B3 nga një ekip shkencor i NASA-s, mbështesin tezën se...

Gjermani: 4 orë nga Toka në Hënë me shtytësit...

Një projekt i hedhur në kosh nga NASA, u mor dhe u studiua prej disa vitesh nga shkencëtarët e Universitetit...

SHBA: Rreth 1000 shkencëtarë kërkojnë ndalimin e armëve...

Mbi njëmijë figura të botës së teknologjisë deklarojnë se lufta po na del jashtë duarve dhe kërkojnë...

SHBA: A mund të ndodhë transferimi i mendjes?

Është interesante ta përfytyrosh trurin si një kompjuter biologjik, me indet në rolin e harduerit dhe...

NASA: Sonda "Kepler" zbulon një planet tjetër...

Misioni "Kepler" i NASA-s ka konfirmuar planetin e parë të përmasave të nivelit të Tokës në zonën...
Jashtë Shqipërinë nga organizatat fetare

Tiranë: 1028 kisha, xhami e teqe...

3
e hënë, 9 maj 2016 Vendi
Pak ditë pas legalizimit të një objekti të paligjshëm të organizatës abrahamike "KOASH" në Durrës, kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame pohon se po shqyrtohen vetëdeklarimet e...

Tiranë: "Kurani" në gjykatë si...

Publicisti i mirënjohur Kastriot Myftaraj, ka ngritur një kallëzim penal në...

Ferizaj: 59 të rinj në ISIS, 4 kanë vdekur

Vetëm nga rajoni i Ferizajt në luftërat në Siri dhe Irak janë të përfshirë 59...

Urim urime 7 marsi nga Rma
e mërkurë, 8 mars 14:18
Urime 7 Mrsi nga islam begu
e diel, 5 mars 18:23
Asht zhurem e padurueshme dhe nga Kasemi
e mërkurë, 1 mars 20:06
Perffekte nga Drenusha Shehu
e shtunë, 28 janar 19:32
shume mire vazhdoni zbulimet nga kaltrina
e enjte, 1 dhjetor 21:48
skan faj faqja se ashtu o nga Njo pa emer
e enjte, 24 nëntor 19:42
me mallengjen nga mia
e enjte, 17 nëntor 19:00
A mund te beni ndonje nga The Atheist
e enjte, 25 gusht 22:34
Ah mjere ne! Ne vend te nga Livia
e enjte, 25 gusht 22:16
Ju lumtë për shkrimet ... nga Musa Prebreza
e shtunë, 20 gusht 06:46
Eshte hapi me i menqur qe nga Fitore
e shtunë, 13 gusht 23:27
ASnje deri me sot nuk ka nga genci
e shtunë, 13 gusht 16:46
KJO ESHTE TRADHETIA E RADHES nga Genci Ristani
e shtunë, 13 gusht 01:57
EDHE UNE ME TE GJITHE nga AZIZ MORINA
e premte, 12 gusht 13:28
Po, ss-88. Ai vend që thua nga SS - 89
e diel, 24 korrik 00:00
si per shembull halvistet nga florjan
e premte, 15 korrik 22:12
po per teqet e sekteve nga florjan
e premte, 15 korrik 22:10
Ai vend ka marre fund. Mos u nga ss-88
e martë, 5 korrik 15:05
Perpos voneses , ju lutem me nga Elton Kabashi
e shtunë, 14 maj 00:26
(...) nga postieri
e enjte, 12 maj 10:55

Hungari: Ndalohet me ligj përhapja...

0
e premte, 29 prill 2016 Bota
Kryeministri i Hungarisë njoftoi të hënën se nuk do të lejojë përhapjen e fesë islame në vend. Duke folur para parlamentit, për të festuar përvjetorin e pestë të...

Gjermani: "Alternativa për Gjermaninë...

Partia "Alternativa për Gjermaninë" (AfD) ka përcaktuar kursin e saj kundër...

Bangladesh: Vritet me hanxhar edhe një profesor...

Një profesor i një universiteti në Bangladesh është vrarë me hanxhar nga...

13 shtetet ku ateizmi dënohet me vdekje

Anembanë botës një numër shtetesh vijojnë ta parashikojnë ateizmin në kodin...

Evropë: Vendet që rekrutojnë më shumë...

Në bazë të disa statistikave, Kosova është radhitur në vendin e pestë e cila...

Siri: Lavdërim Muhaxheri prezanton monedhën e...

Paraushtarakët e ISIS-it kanë prezantuar monedhat që do të përdoren në zonat e...

Nigeri: Mbyllen 55 kisha e xhami pasi...

Autoritetet në Lagos të Nigerisë kanë mbyllur 55 kisha dhe xhami në qytet pas...

ats-jezusi-superngjitje.jpg
Pse duhet të zhbirohet çdo skutë të gjithësisë për të thënë se "zoti" nuk ekziston? A nuk mjafton të shikohet në një vend çfarëdo, përderisa "zoti" supozohet se është i gjithëpranishëm e i kudondodhur?
Aktualitet | Shkrime | Video | Thënie | Shpoti | Forum | Terminologji | Dijeni | Kontakt

 ateistet.org © 2007 - 2017 I
mbylle
Loading