Arbën Xhaferi
Kjo veprimtari politike që u shndërrua në ideologji filloi të veprojë që në fillim të okupimit të tokave shqiptare nga sllavët e jugut. U krijuan shumë kuadro, veçmas mësues, që gjenin rrugë se si t’i edukojnë nxënësit, të mbjellin idenë kombëtare dhe t’i orientojnë drejt në...
2011
Martin Luter
Kushdo që dëshiron të bëhet kristian duhet t'ia çjerrë sytë arsyes së vet.
Njeriu pa fe është si peshku pa biçikletë.
Aurel Plasari
Aurel Plasari

Mendime për historinë e feve si lëndë...


Në një shtet laik dhe, sidomos, të themeluar si laik, lënda e historisë së feve nuk ka se përse të mos ketë vendin e vet në programet arsimore. Në gjendjen e sotme problematike të kulturës shqiptare, specialistëve të arsimit nuk do t’u shkonte qëndrimi i aristokratëve francezë që mburreshin: “Ne kemi Voltaire-in, populli ka meshën…”. Kusht parësor i konceptimin dhe trajtimit në shkollë të një lënde të tillë do të ishte karakteri i saj shkencor, që do të thotë në këtë rast jofetar. Më shqip: një lëndë shkencore e pandikuar as nga mësimet e...
Veiz Bajo

Andekdota nga jeta e Hasan Tahsinit


Kur i vajti një herë për vizitë një miku në Ninat, me të hyrë në shtëpi ai e përshëndeti Hasan Tahsinin në gjuhën turke. Hasani nuk iu përgjigj fare. - Përse nuk më përfill e s’më përgjigjesh Hasan efendi – i tha miku. - Nuk është e vërtetë se nuk të përgjigjem, - ia ktheu Hasani. – Edhe heshtja është një përgjigje. * * * Në vitin 1873, për mendimet e tij përparimtare e për interepretimin shkencor materialist që u bënte fenomeneve të natyrës dhe formimit të gjithësisë, Hasan Tahsini u arrestua në akuzën se vinte në dyshim ekzistencën e...
Kahreman Ulqini

E drejta kanunore shqiptare përballë të...


Në këtë punim do të trajtojmë vendin e institucioneve fetare dhe atë të klerit në të drejtën kanunore shqiptare, karakterin laik, qëndresën e saj ndaj forcës së madhe e të përhershme të së drejtës kanonike e të sheriatit dhe, në anën tjetër, natyrën e ndisa ndikimeve, që vërehen nga shekulli XVII deri në fillim të shekullit XX në trevat ku vepronte Kanuni i Skënderbeut dhe ai i Lekë Dukagjinit. E drejta kanunore shqiptare si përfitim i një shoqërie të lirë malësore, në kundërshtim me të drejtën feudale, nuk u njihte një pozitë të veçantë,...
Mark Tirta
Mark Tirta

Raportet ndërbesimore dhe islamizimi në...


Që në ndeshjet e para të shqiptarëve me turqit osmanllinj filloi të ndihej rryma e një feje të re që, pas pak shekujsh, do të bëhej zotëruese në truallin shqiptar. Në fillim islamizimi filloi të kryhej në formë praktike. Për arsye të lidhjeve e të aleancave politike, disa nga feudalët shqiptarë e përqafuan islamin pa hezitim, ashtu sikurse dhe e braktisnin, kur t’ua donin rrethanat politike. Për të shpëtuar nga katastrofa e për të ruajtur disa privilegje, Gjon Kastrioti dhe të bijtë u kthyen në myslimanë. Vetë Gjon Kastrioti e quajti veten...
R. A.

Problemet tona shoqërore: Mbulesa e grues

Invazjoni i Shqipnis prej Turqve, midis fatkeqsive të tjera, na solli edhe ate të mbulesës së grues që adoptoi fen myslimane. Rrjedhimet e kësaj fatkeqsije duken përherë ma të...
Arion Hysenbegas

Botëkuptimi fetar i shqiptarit

Pellazgët, ilirët, pra, shqiptarët e hershëm ishin paganë. Ata adhuronin natyrën, forcat natyrore dhe mbi të gjitha Diellin e Tokën, lindësit dhe ushqyesit e jetës, “perëndi që...

SHBA: Kryhet terapia e parë gjenetike kundër...

0
e hënë, 25 prill 2016 Shkenca
Elizabeth Parrish, kreu ekzekutiv i kompanisë "Bioviva USA Inc." është tashmë njeriu u parë që ka kaluar me sukses terapinë gjenetike për anasjelljen e plakjes, duke arritur të zhbëjë rreth 20 vite nga shkurtimi normal...

Kinë: Rimodifikohet gjenetikisht embrioni i njeriut për...

Shkencëtarët në Kinë kanë raportuar modifikimin e dytë eksperimental gjenetik të embrioneve të njeriut të...

SHBA: Rritet truri i parë njerëzor në kushte laboratori

Një tru njeriu në formën e tij pothuajse i plotë është formuar për herë të parë në kushte laboratori në...

Austri: Astronautët përgatiten në alpe për misionin në Mars

Një akullnajë në Austri me ngjashmëri befasuese me planetin e Marsit po i ofron eksploruesve kushtet...

NASA: Vitamina B3 mund të ketë ardhur nga meteoritët

Rezultatet e eksperimenteve laboratorike me vitaminën B3 nga një ekip shkencor i NASA-s, mbështesin tezën se...

Gjermani: 4 orë nga Toka në Hënë me shtytësit...

Një projekt i hedhur në kosh nga NASA, u mor dhe u studiua prej disa vitesh nga shkencëtarët e Universitetit...

SHBA: Rreth 1000 shkencëtarë kërkojnë ndalimin e armëve...

Mbi njëmijë figura të botës së teknologjisë deklarojnë se lufta po na del jashtë duarve dhe kërkojnë...

SHBA: A mund të ndodhë transferimi i mendjes?

Është interesante ta përfytyrosh trurin si një kompjuter biologjik, me indet në rolin e harduerit dhe...

NASA: Sonda "Kepler" zbulon një planet tjetër...

Misioni "Kepler" i NASA-s ka konfirmuar planetin e parë të përmasave të nivelit të Tokës në zonën...
Jashtë Shqipërinë nga organizatat fetare

Tiranë: 1028 kisha, xhami e teqe...

3
e hënë, 9 maj 2016 Vendi
Pak ditë pas legalizimit të një objekti të paligjshëm të organizatës abrahamike "KOASH" në Durrës, kreu i ALUIZNI-t, Artan Lame pohon se po shqyrtohen vetëdeklarimet e...

Tiranë: "Kurani" në gjykatë si...

Publicisti i mirënjohur Kastriot Myftaraj, ka ngritur një kallëzim penal në...

Ferizaj: 59 të rinj në ISIS, 4 kanë vdekur

Vetëm nga rajoni i Ferizajt në luftërat në Siri dhe Irak janë të përfshirë 59...

Urim urime 7 marsi nga Rma
e mërkurë, 8 mars 14:18
Urime 7 Mrsi nga islam begu
e diel, 5 mars 18:23
Asht zhurem e padurueshme dhe nga Kasemi
e mërkurë, 1 mars 20:06
Perffekte nga Drenusha Shehu
e shtunë, 28 janar 19:32
shume mire vazhdoni zbulimet nga kaltrina
e enjte, 1 dhjetor 21:48
skan faj faqja se ashtu o nga Njo pa emer
e enjte, 24 nëntor 19:42
me mallengjen nga mia
e enjte, 17 nëntor 19:00
A mund te beni ndonje nga The Atheist
e enjte, 25 gusht 22:34
Ah mjere ne! Ne vend te nga Livia
e enjte, 25 gusht 22:16
Ju lumtë për shkrimet ... nga Musa Prebreza
e shtunë, 20 gusht 06:46
Eshte hapi me i menqur qe nga Fitore
e shtunë, 13 gusht 23:27
ASnje deri me sot nuk ka nga genci
e shtunë, 13 gusht 16:46
KJO ESHTE TRADHETIA E RADHES nga Genci Ristani
e shtunë, 13 gusht 01:57
EDHE UNE ME TE GJITHE nga AZIZ MORINA
e premte, 12 gusht 13:28
Po, ss-88. Ai vend që thua nga SS - 89
e diel, 24 korrik 00:00
si per shembull halvistet nga florjan
e premte, 15 korrik 22:12
po per teqet e sekteve nga florjan
e premte, 15 korrik 22:10
Ai vend ka marre fund. Mos u nga ss-88
e martë, 5 korrik 15:05
Perpos voneses , ju lutem me nga Elton Kabashi
e shtunë, 14 maj 00:26
(...) nga postieri
e enjte, 12 maj 10:55

Hungari: Ndalohet me ligj përhapja...

0
e premte, 29 prill 2016 Bota
Kryeministri i Hungarisë njoftoi të hënën se nuk do të lejojë përhapjen e fesë islame në vend. Duke folur para parlamentit, për të festuar përvjetorin e pestë të...

Gjermani: "Alternativa për Gjermaninë...

Partia "Alternativa për Gjermaninë" (AfD) ka përcaktuar kursin e saj kundër...

Bangladesh: Vritet me hanxhar edhe një profesor...

Një profesor i një universiteti në Bangladesh është vrarë me hanxhar nga...

13 shtetet ku ateizmi dënohet me vdekje

Anembanë botës një numër shtetesh vijojnë ta parashikojnë ateizmin në kodin...

Evropë: Vendet që rekrutojnë më shumë...

Në bazë të disa statistikave, Kosova është radhitur në vendin e pestë e cila...

Siri: Lavdërim Muhaxheri prezanton monedhën e...

Paraushtarakët e ISIS-it kanë prezantuar monedhat që do të përdoren në zonat e...

Nigeri: Mbyllen 55 kisha e xhami pasi...

Autoritetet në Lagos të Nigerisë kanë mbyllur 55 kisha dhe xhami në qytet pas...

ats-logjika.gif kukudhet.gif taliban_barbie.jpg ats-islamik-kudo.jpg ats-muho-lego.jpg ats-erresira.gif
Pse duhet të zhbirohet çdo skutë të gjithësisë për të thënë se "zoti" nuk ekziston? A nuk mjafton të shikohet në një vend çfarëdo, përderisa "zoti" supozohet se është i gjithëpranishëm e i kudondodhur?
Aktualitet | Shkrime | Video | Thënie | Shpoti | Forum | Terminologji | Dijeni | Kontakt

 ateistet.org © 2007 - 2017 I
mbylle
Loading